Informator o Sanktuariach Maryjnych


Uszkodzone linki


Widzisz tę stronę, ponieważ dotychczasowy link prowadzący do sanktuarium, okazał się już nieaktualny

Spróbuj znaleźć informacje o tym sanktuarium za pomocą wyszukiwarki Google.

Daleszyce


W ołtarzu głównym kościoła parafialnego znajduje się obraz Matki Bożej Szkaplerznej z XVI w., uznany w 1782 r. w czasie wizytacji biskupiej jako obraz łaskami słynący.

Obraz jest namalowany na desce według szkoły niemieckiej i przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Już w XVII w. został uznany za cudowny i otrzymał wówczas srebrne sukienki, korony i berło (zdjęte na polecenie władz konserwatorskich w XX w.). Przy ołtarzu pobożni pielgrzymi składali liczne wota w podzięce za uchronienie od klęsk żywiołowych: chorób zakaźnych, pożarów i wojen. W czasie "potopu" szwedzkiego wota zostały zrabowane.

Dla wzmożenia kultu maryjnego w Daleszycach w XVII w. powołano Bractwo Różańca Świętego, a w XVIII w. - Bractwo Szkaplerzne.

Kult Matki Bożej Szkaplerznej z Daleszyc rozwijał się na terenie dawnej rozległej parafii obejmującej m. in. Niestachów, Borków i Krajno. Do dzisiaj mieszkańcy tych okolic pielgrzymują do obrazu, zwłaszcza w przypadające 16 lipca święto Matki Bożej Szkaplerznej. Dlatego też sanktuarium daleszyckie ma znaczenie dekanalne.