Uszkodzone linki
-
2011.11.30
Dodano świadectwo z sanktuarium NMP w Trzebiatowie.
-
2011.03.22
Dodano opisy sanktuariów w Staniątkach i Wadowicach.
-
2011.03.19
Dodano krótkie opisy 28 sanktuariów, które nie mają własnych stron internetowych.
Warto zobaczyć
Niepokalanów - sanktuarium i wydawnictwo, zał. przez św. Maksymiliana Marię Kolbego w 1927 r. Więcej...
Polska Społeczność Maryjna - maryjni.pl Więcej...
Reklamy Google
Informator o Sanktuariach Maryjnych
Uszkodzone linki
Widzisz tę stronę, ponieważ dotychczasowy link prowadzący do sanktuarium, okazał się już nieaktualny
Spróbuj znaleźć informacje o tym sanktuarium za pomocą wyszukiwarki Google.
Daleszyce
W ołtarzu głównym kościoła parafialnego znajduje się obraz Matki Bożej Szkaplerznej z XVI w., uznany w 1782 r. w czasie wizytacji biskupiej jako obraz łaskami słynący.
Obraz jest namalowany na desce według szkoły niemieckiej i przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Już w XVII w. został uznany za cudowny i otrzymał wówczas srebrne sukienki, korony i berło (zdjęte na polecenie władz konserwatorskich w XX w.). Przy ołtarzu pobożni pielgrzymi składali liczne wota w podzięce za uchronienie od klęsk żywiołowych: chorób zakaźnych, pożarów i wojen. W czasie "potopu" szwedzkiego wota zostały zrabowane.
Dla wzmożenia kultu maryjnego w Daleszycach w XVII w. powołano Bractwo Różańca Świętego, a w XVIII w. - Bractwo Szkaplerzne.
Kult Matki Bożej Szkaplerznej z Daleszyc rozwijał się na terenie dawnej rozległej parafii obejmującej m. in. Niestachów, Borków i Krajno. Do dzisiaj mieszkańcy tych okolic pielgrzymują do obrazu, zwłaszcza w przypadające 16 lipca święto Matki Bożej Szkaplerznej. Dlatego też sanktuarium daleszyckie ma znaczenie dekanalne.