Co nowego
-
2022.11.11
Zaktualizowano linki oraz dodano opisy sanktuariów w Boleszynie, Borku Starym, Cieszynie i w Ropczycach
-
2011.11.30
Dodano świadectwo z sanktuarium NMP w Trzebiatowie.
-
2011.03.22
Dodano opisy sanktuariów w Staniątkach i Wadowicach.
-
2011.03.19
Dodano krótkie opisy 28 sanktuariów, które nie mają własnych stron internetowych.
Warto zobaczyć
Niepokalanów - sanktuarium i wydawnictwo, zał. przez św. Maksymiliana Marię Kolbego w 1927 r. Więcej...
Polska Społeczność Maryjna - maryjni.pl Więcej...
Sanktuarium Maryjne
Boleszyn, s. NMP Bolesnej
Historia Cudownego Obrazu
Obraz powstał prawdopodobnie w 2 poł. XVII wu. Już na początku XVIII w. i otaczany był kultem. Podczas szalejącej wtedy epidemii cholery, mieszkańcy złożyli ślubowanie, że każdego roku – 8 września - gromadzić się będą na dziękczynieniu za cud uratowania życia.
Kolejni proboszczowie dbali o kult maryjny. W 1843 ks. Franciszek Semrau odnowił śluby. Przez cały XIX w. oraz 1 poł. XX w. kościół boleszyński był gościnnym miejscem dla rzesz pielgrzymów przybywających z różnych stron. Załamanie kultu i wyciszenie nastąpiło po II wojnie światowej. Sytuacja polityczna i działania władz zablokowały rozwój tego miejsca, ale miłość do Matki Bożej Boleszyńskiej nie wygasła w sercach ludzi.
W ostatnich latach ta miłość i kult który ją wyraża na nowo rozkwita. W 2008 Wizerunek Madonny z Boleszyna został poddany gruntownej konserwacji i po sześciu miesiącach nieobecności powrócił do swojego domu. Uroczystości rozpoczęły się w Rybnie – gdzie Matka Boża oczekiwała przez ostatnie dni na dzień swojego powrotu. 14 września obraz został umieszczony w kaplicy św. Huberta. We wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, 15 września, bp Andrzej Suski pobłogosławił odnowione sukienki i nałożył korony na skronie Pana Jezusa i Jego Matki.
Przy okazji praz konserwatorskich wykonana została wierna kopia boleszyńskiego obrazu, która poświęcona podczas odpustu Matki Bożej Różańcowej rozpoczęła wędrówkę w rodzinach parafii. Uroczyście zakończono nawiedzenie w parafii 15 września 2009. Wdzięczni parafianie jako wyraz miłości złożyli swojej Matce różę wykonaną ze złoconego srebra i bursztynu. Podczas pieszej pielgrzymki w 2 niedzielę października obraz nawiedzenia przejęli parafianie z Kiełpin.
Parafia rzymskokatolicka św. Marcina, 13-324 Grodziczno, Boleszyn 9, woj. warminsko-mazurskie, diec. toruńska