Sanktuarium Maryjne


Matka Boża Kielecka


Bazylika katedralna w Kielcach jest jedynym sanktuarium religijnym o znaczeniu diecezjalnym w całej diecezji kieleckiej. Wyjątkową czcią otaczany jest tu namalowany ok. 1600 r. obraz Matki Bożej Kieleckiej, zwanej Łaskawą albo Różańcową.

Obraz znajduje się w ołtarzu południowej nawy bazyliki. Jest wykonany na płótnie i przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Ofiarował go audytor sądu biskupiego Wojciech Piotrowski, a w XVII w. srebrną, pozłacaną sukienką z klejnotami przyozdobił ksiądz Stanisław Pancerius. W związku z obrazem, który bardzo szybko zasłynął z wielu cudownych zdarzeń, rozwinął się kult Matki Bożej Różańcowej, szczególnie silny od połowy XVII w., gdy przy kościele powołano Arcybractwo Różańcowe. Po kradzieży sukienki, pod koniec XIX w. nową - metalową i pozłacaną - ufundował kupiec kielecki.

Kult Matki Bożej Kieleckiej Łaskawej zaczął zanikać od 1912 r. w związku z tym, że cudowny wizerunek przeniesiono na zasuwę obrazu w ołtarzu, zaś w jego miejsce wstawiono kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Odrodził się gdy proboszczem katedry został obecny ksiądz biskup sufragan kielecki Mieczysław Jaworski, wielki czciciel Matki Bożej Kieleckiej Łaskawej. Z jego inicjatywy powstała specjalna pieśń. Biskup umieścił także wizerunek Matki Bożej Kieleckiej Łaskawej w swoim herbie. 3 czerwca 1991 r. obraz został ukoronowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II.