Sanktuarium Maryjne


Kraków - Matka Boża Jackowa


Prześliczna figura, wykonana z alabastru, który podświetlony przybiera różową barwę była wystawiona w kaplicy św. Jacka w dominikańskim kościele św. Mikołaja, w czasie trwania Jarmarku Dominikańskiego, na wystawie "Skarby krakowskich dominikanów".

Dzięki zdjęciu wykonanemu przez Pana Macieja Górskiego, które zostało nam przesłane, udało się utrwalić jej wizerunek i za pomocą naszej strony możemy pokazać ją wszystkim, którzy nie mogli osobiście zwiedzić tej interesującej wystawy.

Zgodnie z dominikańską legendą cudowna figura Matki Bożej została wyniesiona przez św. Jacka z klasztoru dominikanów w Kijowie i przywieziona do Polski. Do 1946 była ona przechowywana we Lwowie, a po przekazaniu dominikańskiego kościoła pw. Bożego Ciała grekokatolikom została przewieziona do kolebki polskich dominikanów do Krakowa.

Istnieje taki opis tego wydarzenia:

W 1240 r. na Kijów napadli Tatarzy znani z wielkiego okrucieństwa. Z tego powodu w mieście powstało niemałe zamieszanie. Św. Jacek odprawiał Mszę św. gdy przybył do Niego jeden z braci i zawołał: "Ojcze drogi, już po nas! Uciekajmy". Jacek zabrał ze sobą to, co uważał za najcenniejsze Najświętszy Sakrament. Wychodząc z kościoła usłyszał: "Jacku, mego Syna zabierasz, a mnie zostawiasz? Weź mnie ze sobą!" Jacek smutny odpowiedział: "Matko moja. Jakże Cię uniosę, kiedyś taka ciężka!" Najświętsza Panna odpowiedziała: "Weź mnie ze sobą, mój Syn ulży ci ciężaru". Nie namyślał się dłużej, zabrał alabastrową figurę Matki Bożej i uciekł z płonącego miasta.

Dzięki tej legendzie w pamięci potomnych został zachowany kult św. Jacka dla Eucharystii i Matki Bożej, który potwierdza wizerunek tego świętego przedstawianego najczęściej z monstrancją i figurą Matki Bożej".

W 1786 r. po kasacie przemyskiego klasztoru dominikanów figura trafiła do katedry w Przemyślu i znajduje się w prawym bocznym ołtarzy. Nazwę Matki Bożej Jackowej nosi też figura w bazylice oo. dominikanów w Krakowie.